Kožní plíseň

Jak léčit plísňové onemocnění kůže

První krok v úspěšné léčbě mykózy je nepřehlížet projevy plísňového onemocnění již v počátku a co nejdříve zahájit léčbu. Čím déle je léčba odkládána, tím více se plíseň může šířit, postihovat větší oblasti, napadnout a deformovat nehty. Projevy pokročilé mykózy mohou být velmi sužující, působit nevzhledně, mohou být bolestivé, svědivé, způsobovat poškození kůže i nehtů jako důsledek chronických zánětlivých změn. Léčba pokročilého plísňového onemocnění je velmi časově náročná, může trvat týdny i měsíce. Může být během na dlouhou trať, neboť zaléčená mykóza má velký sklon k recidivě, tedy návratu onemocnění.

Původci plísňových onemocnění jsou mikroskopické houby, nejčastěji se jedná o dermatofyty nebo kvasinky. Mohou napadnout jakoukoli oblast kůže nebo nehty. Nejčastější místa výskytu jsou místa hůře odvětraná, vyznačující se vyšší vlhkostí způsobené pocením, což jsou oblasti uzavřené převážnou část dne v oděvu nebo obuvi.

Lokální mykóza může postihnout kromě kůže a nehtů též sliznice. Je třeba mít na paměti, mykózy postihující sliznice – například gynekologické mykózy nebo ústní kandidózy se léčí speciálními léčivými přípravky určenými pro léčbu mykotického postižení sliznice.

K léčbě mykotického postižení kůže a nehtů jsou určeny léčivé přípravky zvaná antimykotika. Mnoho těchto přípravků je volně prodejných v lékárně. Důležité je při volbě vhodného antimykotika vybírat přípravky ve vhodné lékové formě a s účinnou látkou, která nejen zastavuje růst původců plísní (účinek fungistatický), ale umí je i hubit (účinek fungicidní). Takovou účinnou látkou je například naftifin, který obsahuje přípravek Exoderil®, prodávaný ve dvou formách – krém nebo roztok.

Používání krému a kožního roztoku Exoderil® (1 % naftifin hydrochlorid)

Přípravek Exoderil®, se kterým se na českém trhu setkáváme více než 18 let, je určen pro léčbu plísňového onemocnění kůže i plísňového onemocnění nehtů.

Přípravek Exoderil® krém je ideální k aplikaci na kůži - k léčbě kožní infekce na chodidlech a mezi prsty, na rukou nebo na kůži kterékoli části těla. Přípravek Exoderil® kožní roztok je tekutá forma přípravku, která je vhodná zejména v místech, kde by se krém hůře aplikoval nebo roztíral. Aplikace roztoku je vhodná do ovlasených částí pokožky a na nehty. Roztok proniká napadenou nehtovou ploténkou i do hlubších vrstev nehtu, kde si udržuje potřebnou koncentraci. Krém i roztok se aplikuje jednou denně přímo na postižená místa na kůži a v přesahu 1 cm okolo zarudlých či šupinkovitých míst. Roztok se používá u plísňového onemocnění nehtů dvakrát denně.

V léčbě je třeba trpělivosti, pravidelnosti a vytrvalosti. Léčba plísňového onemocnění může být velmi zdlouhavá a může trvat i několik týdnů nebo měsíců. Léčba kožního plísňového onemocnění přípravkem Exoderil® může trvat bez porady lékaře 4 týdny. Pokud příznaky mykózy dále přetrvávají, je nutné poradit se s lékařem, aby stanovil další postup léčby.

Exoderil® má trojí účinek. Ničí plísně. Odstraňuje příznaky zánětu, především svědění. Má účinek antibakteriální proti některým druhům bakterií. Proniká i do hlubších vrstev kůže a nehtů, kde si udržuje antimykotickou koncentraci (hladinu, potřebnou pro ničení plísní).

Je nutné se obávat recidivy neboli návratu onemocnění?

Účinná látka naftifin je fungicid, který ničí dermatofytové plísně, na rozdíl od některých přípravků, které pouze zastavují jejich růst. Při správné aplikaci, doporučené délce léčby a dodržování dalších režimových opatřeních k prevenci návratu plísňového onemocnění se riziko recidivy snižuje. Je doporučeno používat antimykotický přípravek ještě alespoň dva týdny po vymizení příznaků plísně.

Exoderil® krém a Exoderil® kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtete pozorně příbalový leták.

 

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

1 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Péče o nohy v zimním období

Atletická noha – Tinea pedis