Prevence

Plísňové infekce

Pomoc v boji proti plísňovým infekcím

Plísňové infekce mají bohužel v současné populaci vysoký výskyt a mohou se snadno šířit. Pokud nejsou včas rozpoznány a ihned správně léčeny, mohou se stát závažnějším problémem.

Plísňové infekce neboli mykózy mohou postihnout kohokoliv. Nejsou známkou jen špatné hygieny nebo pouze přidruženou komplikací některých celkových onemocnění. Plísňové infekce jsou rozdělené do dvou základních skupin. Místní neboli lokální mykózy, které postihují jen ohraničené místo – kůži, nehty nebo sliznici. Mykózy celkové jsou onemocnění, kdy původci plísní postihují celkově organismus, napadají různé tkáně a orgány a v tomto případě se jedná o závažná onemocnění, která jsou obvykle přidruženými komplikacemi jiných vážných onemocnění. Léčba celkové mykózy je zcela odlišná od léčby lokálního plísňového postižení a patří výhradně do rukou lékaře.

Kožní plísňová onemocnění jsou velmi častá a postihují zhruba 20 % celosvětové populace1

Lokální plísňové onemocnění, je-li včas rozpoznáno a okamžitě je zahájena léčba, je dobře léčitelné volně prodejnými léky s protiplísňovými přípravky.

Velmi důležitá je však prevence, tedy předcházení vzniku plísňového onemocnění. K základním pravidlům prevence patří na prvním místě hygiena a dobrá péče o nohy a také obuv. Kromě správné a pravidelné péče o nehty, chodidla a kůži celého těla platí obecně známé pravidlo, že i správná životospráva podporuje celkovou imunitu a kondici organismu. Všímáme–li si našeho jídelníčku, pro celkové zdraví organismu a podporu imunity je dobré vyřadit velké množství nasycených tuků, červeného masa a cukru v jakékoli podobě. Zařadit pravidelnou konzumaci zeleniny, zvýšit podíl vlákniny a takzvaných „zdravých tuků", které jsou obsaženy například v mořských rybách. Pro zajímavost přirozeným antimikrobiálním a protiplísňovým prostředkem v kuchyni je například česnek nebo využití dalších bylin, jako je třeba oregano.

Žádná potravinová doporučení však nemohou vyléčit plísňové infekce, ale mohou podpořit celkovou kondici organismu a imunitní systém.


  1. Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

1 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Připravte své nohy na jaro

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?