Nehtová plíseň

Co je nehtová plíseň?

Co je nehtová plíseň, neboli onychomykóza?

Místa, kde plísně nacházejí optimální prostředí pro svůj růst, jsou povrchové vrstvy odumřelých buněk pokožky a nehty a jejich okolí. V místech, která se potí a jsou dlouho uzavřena v neprodyšném oblečení nebo obuvi, se vytváří ideální prostředí pro uchycení a růst plísňových původců.

V případě výskytu změn na nehtech nebo pokožce je důležité tyto příznaky nepřehlížet. Nehet napadený plísní se mění, ztrácí lesklý povrch, může získat zabarvení, v pokročilejších fázích infekce utrpí kvalita nehtové ploténky, která se štěpí, láme nebo naopak se ztlušťuje a může dojít k viditelným deformitám. Postižená bývá zpravidla i pokožka v okolí nehtů nebo i meziprstní prostory. Odborně se plíseň nehtů nazývá onychomykóza.

Onychomykóza je poměrně rozšířené a nepříjemné onemocnění. Obvyklými původci jsou dermatofytové plísně a léčba bývá zdlouhavá. Růst nehtů na nohou je velmi pomalý a trvá dlouho, než poškozená část ploténky odroste.

 

Není dobré příznaky přehlížet

Vzhledem k úpornému onemocnění, obvykle dlouhodobé léčbě a pomalé obnově poškozeného nehtu se nevyplatí příznaky počátečního plísňového onemocnění přehlížet. Zprvu nejsou příznaky výrazné, na počátku chybí viditelné poškození nehtové ploténky. Ale na počáteční fázi onemocnění nás může upozornit například svědění kůže v meziprstních prostorách nebo okolí nehtů. Nehet ztrácí svůj přirozený lesk. Už v této počáteční fázi lze zahájit režimová opatření, kam patří důkladná hygiena, dokonale padnoucí boty ideálně z prodyšných materiálů, častá výměna ponožek, které by měly být také z přírodního materiálu, který dobře saje pot. Dále je prospěšná též častá obměna párů bot. A samozřejmě časná léčba volně prodejným antimykotickým přípravkem může ušetřit dlouhodobou léčbu a případně recidivu onemocnění.

Pokud není onychomykóza léčena a stane se chronickým postižením, může mít dalekosáhlé důsledky. Může být bolestivá, způsobuje deformity nehtů, může dojít k poškození nehtového lůžka a až odloučení nehtu.

Projevy onychomykózy působí nevzhledným a nepříjemným dojmem, což může mít i dopad psychický, vyvolávat pocity studu a potíže odhalit své nohy.

Projevy mykózy nejsou specifické a mohou být příznakem i jiných onemocnění. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech, jedná-li se o plísňové onemocnění, navštívit lékaře.

Některé obvyklé příznaky onychomykózy, na které je třeba si dát pozor:

  • S přibývajícím věkem mají nehty na nohou tendenci zesilovat, pokud však začnou mít žlutou, tmavě zelenou či černou barvu, může to být projev mykózy
  • Plocha kolem nehtu může být bolestivá na dotek nebo při stlačení, části nehtu se mohou lámat nebo odlupovat a kůže kolem nehtového lůžka může být zarudlá a svědit – může jít o projev mykózy

Riziková místa nákazy onychomykózou.

Ideální prostředí, ve kterém původci onychomykózy přežívají, je teplé a vlhké prostředí s velkým výskytem lidí, jako jsou veřejné tělocvičny, sportoviště, plavecké bazény, veřejné sprchy, šatny a lidé se zde pohybující naboso. Plíseň se obvykle uchytí nejprve na pokožce a odtud se může dále šířit na nehty.

Exoderil® krém a Exoderil® kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtete pozorně příbalový leták.

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

1 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Opatření, která mohou pozitivně ovlivnit léčbu plísňového onemocnění

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?