Prevence

Atletická noha – tinea pedis

Jak léčit tzv. Atletickou nohu

Atletická noha odborně nazývaná Tinea pedis je plísňová infekce, která napadá pokožku nohou, nejčastěji kůži meziprstních prostorů. Název „atletická noha" vznikl podle poměrně častého výskytu právě u sportovců, kteří mají nohy uzavřené dlouho ve sportovní obuvi, kdy se noha více potí při fyzické aktivitě a zůstává déle ve vlhkém teplém prostředí, které je pro rozvoj plísně ideální.

Do rizikové skupiny patří kromě sportovců i všichni, kteří používají veřejné prostory, kde se vyskytuje vlhko, teplo a lidé zde chodí naboso - například plavecké bazény, společné sprchy, umývárny, šatny. Riziko nákazy plísňovým onemocněním kůže nebo nehtů pak zvyšuje poškození kůže jako jsou různé ranky, odřeniny nebo jiná drobná poranění, která se mohou stát vstupní bránou pro plísňové infekce.

Při výskytu jakéhokoli projevu mykózy na kůži nebo nehtech je třeba reagovat rychle a neotálet s léčbou.

Kromě toho, že je plísňová infekce nepříjemná a její projevy působí nevzhledným dojmem, může se rychle šířit na další oblasti, pokud není včas léčena.

Původně kožní infekce se může šířit na nehty prstů, kde je její léčba mnohem obtížnější a zdlouhavější. Nehty na nohou rostou velmi pomalu a při postižení a devastaci nehtové ploténky plísní může vyléčení některých plísňových onemocnění nehtů trvat více než 12 měsíců, než odroste postižený nehet. V některých případech, kdy není mykóza léčena, může poškodit nehtovou ploténku trvale a nehet roste defromovaný.

Jak lze předcházet vzniku atletické nohy a jejím komplikacím?

  • Vždy je velmi důležité ošetřit i malé poranění nohou, protože každé poškození souvislosti pokožky se může stát vstupní branou infekce.
  • Je ideální střídat boty, které mají mít vždy správnou velikost a být z prodyšného materiálu.
  • Ponožky by měly být, zejména při sportu a pohybové aktivitě, z přírodních materiálů a vždy čisté.
  • Nikdy si nepůjčujme a ani nesdílejme boty.
  • Důležitá je pravidelná hygiena nohou a důkladné osušení, a to zejména v meziprstí a ošetření zvláčňujícím krémem.
  • V případě pobytu ve veřejných sportovištích, tělocvičnách nebo sprchách, je vždy nutné mít vhodné přezutí a nechodit naboso.

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

1 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Průvodce léčbou

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?