Prevence

Jak nenechat plísňové infekce znepříjemnit léto

Letní měsíce jsou pro většinu z nás oblíbeným obdobím, které přináší mnoho pozitiv jako je především pěkné a teplé počasí, doba dovolených a mnohých volnočasových a sportovních aktivit.

Proč je i letní období spojené s výskytem plísňových infekcí? Důvodů je více a vytváří společně zvýšené riziko nákazy a šíření mykotických onemocnění zejména nehtů a kůže na nohou.

Během zimního období, kdy nohy pobývají dlouho v uzavřených botách a teplých ponožkách, stoupá riziko rozvoje plísňového postižení chodidel, a je proto potřeba velmi pečlivě své nohy prohlížet a ošetřovat. Případné změny na kůži nebo nehtech je nutné ihned řešit, aby byla naše chodidla připravená a zdravá do otevřené letní obuvi.

Dalším důvodem, proč o své nohy v létě pečovat je skutečnost, že léto je obdobím sportování a jiných pohybových aktivit, včetně využívání veřejných sportovišť, akvaparků, bazénů. V těchto veřejných zařízeních se riziko nákazy plísňovým onemocněním nachází právě ve společných umývárnách, sprchách, mokrých podlahách, kde je vlhko a teplo a lidé chodí naboso.

Nepřehlížet varovná znamení plísňové infekce

Projevy kožní a nehtové plísně jsou velmi rozmanité. V případě nejistoty, zda by se mohlo jednat o mykózu, je vhodné poradit se v lékárně s lékárníkem nebo případně se svým lékařem. V případě, že se plísňové onemocnění odhalí v počátku, je dobře léčitelné volně prodejnými přípravky, které se označují jako „antimykotika“. Jedná se o přípravky k lokální aplikaci, buď ve formě krému nebo roztoku, které se aplikují na postižené místo. Mykóza se léčí tím lépe, čím časněji se odhalí a začne se s léčbou. Když se mykóza šíří dále, napadá nejen kůži, ale také nehty (onychomykóza). Onychomykóza již bývá velmi úporné onemocnění, jehož léčení trvá měsíce a velmi často se po vyléčení vrací. Je potřeba mít na paměti, že mykóza je infekční a přenosné onemocnění.

Existuje mnoho rad a tipů, jak o své nohy pečovat a ochránit tak kůži a nehty před plísňovou infekcí.

  • Nechodit naboso ve společných prostorách, například v šatnách, sprchách, prostorách kolem bazénů.
  • Denní důkladná hygiena nohou včetně meziprstních prostorů.
  • Používat obuv a ponožky ideálně z přírodních a prodyšných materiálů.
  • Nesdílet společně ručníky, ponožky nebo obuv, a to ani v rodině.

V případě výskytu jakýchkoliv známek plísňové infekce, je potřeba co nejrychleji zahájit léčbu vhodným antimykotickým přípravkem. V případě časného rozpoznání a léčby si můžeme ušetřit dlouhé měsíce trvající léčby mykózy včetně nepříjemného ekonomického dopadu.

Je velmi důležité vědět, že jeden z nejběžnějších způsobů šíření plísňových infekcí je mezi rodinnými příslušníky.1

Pro léčbu plísňových onemocnění kůže a nehtů existují volně prodejné léčivé přípravky. Vždy je důležité zvolit přípravek ve vhodné formě podle místa výskytu, buď krém nebo roztok. Ne všechny přípravky mají schopnost původce plísní ničit (účinek fungicidní), některé mají schopnost pouze zastavovat jejich množení a růst (účinek fungistatický). Účinek fungicidní a zároveň fungistatický má například antimykotikum naftifin. Naftifin kromě účinku proti plísním účinkuje také proti některým bakteriím a tlumí zánět.

Exoderil® krém a Exoderil® kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtete pozorně příbalový leták.

 


  1. Goldman, PLoS Pathog. 2014 Jun; 10(6): e1004105

Zajímavá fakta a údaje

Zajímavá fakta a údaje

Je velmi důležité vědět, že jeden

z nejběžnějších způsobů šíření

plísňových plísňových infekcí

je mezi rodinnými příslušníky.1

1 Goldman, PLoS Pathog. 2014 Jun; 10(6): e1004105