Prevence

Péče o nohy v zimním období

Zimní a chladné období je ve znamení uzavřené a teplé obuvi. Pečovat bychom měli o nohy po celý rok, tedy i v období, kdy jsou naše nohy skryté v uzavřených botách a teplých ponožkách. Dobrá péče o chodidla zajistí, aby pokožka nohou zůstala měkká, pružná a zdravá. Popraskané paty nebo jiná poškození kůže chodidel jsou rizikovými místy pro uchycení a růst plísní, zejména, jsou-li nohy delší dobu v uzavřené a neprodyšné obuvi. Věnovat bychom se měli také svým botám, nejen výběrem kvalitní a prodyšné obuvi, ale také průběžnou péčí o obuv.

Správná péče o nohy i obuv je základní podmínkou k udržení zdravých chodidel.

Pravidelná očista obuvi, doplněná ošetřením vnitřku boty vhodným desinfekčním prostředkem je vhodná zejména v případech, kdy jsou naše nohy uzavřeny v botách delší čas.

Pravidelná hygiena nohou by měla dle potřeby obsahovat též odstraňování ztvrdlé a odumřelé kůže na chodidlech a po osušení též zvlhčení kůže chodidel vhodným krémem. Při takto pravidelné péči mohou nohy bez úhony přečkat studené a nevlídné zimní měsíce. Důkladné osušení nohou po sprše nebo jakémkoliv jiném kontaktu s vodou, je velmi důležité a vyplatí se věnovat pozornost osušení prostorů mezi prsty. Ponožky a obuv by měla být ideálně z přírodních materiálů, ve kterých mohou nohy dýchat a boty mají mít správnou velikost.

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

1 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Co je kožní plíseň?

Co je nehtová plíseň?