Nehtová plíseň

Volba správné léčby plísně nehtů

Plísňové onemocnění nehtů se odborně nazývá onychomykóza. Projevy plísňového onemocnění nehtů jsou rozmanité, dochází ke ztrátě lesku a hladkého povrchu nehtu, nehet může měnit zabarvení od žlutých odstínů až po ztmavnutí ploténky. Struktura nehtu se mění, nehet je lomivý, štěpí se, praská nebo se naopak ztlušťuje a deformuje. Pokud je při chronickém plísňovém postižení poškozeno nehtové lůžko, může dojít i k odloučení nehtu. Nehty na nohou jsou k plísňové infekci více náchylné, často bývají infikovány přestupem plísně z kožního plísňového ložiska, zejména v oblasti meziprstí. Léčba onychomykózy je časově mnohem náročnější než léčba kožní mykózy. Důvodem je tvrdost nehtu, rychlost jeho růstu a uzavření chodidel v ponožkách a v obuvi. Onychomykóza je velmi často spojená též s postižením meziprstních prostor nohou a při léčbě je nutné dbát na léčbu všech postižených oblastí.

Pro léčbu je nutné zvolit vhodný antimykotický přípravek, například léčivý přípravek Exoderil® s účinnou látkou naftifin. Jsou–li postiženy nehty i kůže, je ideální kombinace obou forem antimykotického přípravku Exoderil® krém i Exoderil® kožní roztok.

Exoderil® kožní roztok je ideální formou pro postižené nehty, neboť se snadno aplikuje přímo z lahvičky na nehtovou ploténku a její okolí. Účinná látka naftifin prostupuje i do hlubších vrstev nehtu

Přípravek Exoderil® však není doporučeno používat bez porady s lékařem déle než 4 týdny. Pokud se potíže nezlepší, je potřeba se poradit s lékařem, který poradí, jak pokračovat v léčení mykózy.

Exoderil® krém a Exoderil® kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtete pozorně příbalový leták.

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

1 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Opatření, která mohou pozitivně ovlivnit léčbu plísňového onemocnění

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?