Prevence

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?

Svoji obuv si vybíráme podle různých preferencí. Pro někoho je důležitý trend a módní styl, pro jiného pohodlí, aby bota seděla a někdo hledá kvalitní materiál. V dnešní bohaté nabídce obuvi je možné najít i boty, které splňují vše od módního trendu a pohodlí až po kvalitu materiálu a provedení – tedy ideální boty, které hýčkají naše nohy a prospívají jejich zdraví.

Žijeme v trendové době a je jistě těžké pro mnoho žen odolat jehlovým vysokým podpatkům a úzkým těsně padnoucím lodičkám. Módní styly se nevyhýbají ani pánské obuvi, aby nohy vypadaly stylové třeba v uzavřených těsných polobotkách s úzkou špicí. Trendy se však nevyhýbají ani sportovní a volnočasové obuvi, z lehkých, ale umělých materiálů, mnohdy s nevyřešeným odvětráváním. Množství v nabídce neznamená vždy kvalitu, a proto je důležité vybírat pečlivě boty pro zdraví našich nohou. Například těsně padnoucí boty mohou utlačovat a deformovat prsty a nehty. Nohy se přirozeně potí, avšak v těsné neodvětrané obuvi zůstávají ve vlhkém prostředí a vznikají tak ideální podmínky pro rozvoj plísňových infekcí. Velmi důležitý je i typ materiálu boty, a to jak vnitřní stélka, tak zevní materiál. Jsou-li vyrobeny z umělého materiálu a nemají vyřešené odvětrávání, chodidla v obuvi „nedýchají“, umělý materiál nesaje pot a opět vzniká ideální prostředí pro množení plísní. Některá doporučení a tipy, jak udržet v kondici naše nohy i obuv:

  • Nesdílejte obuv - půjčování nebo sdílení obuvi například mezi kamarádkami nebo v rodině může znamenat riziko přenosu plísňového onemocnění nohou.
  • Desinfekce vnitřku boty je potřebná zejména při vyskytujícím se plísňovém onemocnění nebo jsou-li boty používány pravidelně a nohy jsou v nich uzavřeny dlouhý čas.
  • Pro zdraví nohou je nutné nosit vždy správnou velikost obuvi a také tvar, který dobře sedí. Riziko plísňové infekce se zvyšuje tam, kde jsou pokožka nebo nehty poškozeny například otlačeninami nebo odřeninami z bot.
  • Při koupi bot je potřeba myslet na fakt, že noha se mění během dne, přirozeně může mírně otékat a zvětšit tak svoji velikost. Proto je ideální nakupovat obuv až v druhé polovině dne.
  • Při volbě obuvi bychom měli preferovat přírodní, pružné a prodyšné materiály, jako je například kůže a semiš. V současné nabídce však existují i materiály umělé, které díky novým technologiím mají vlastnosti prospívající zdraví chodidel. Vždy záleží na mnoha faktorech, které určují kvalitu obuvi, nejen materiál, ale též provedení boty samotné.
  • Pečujme o své nohy - k dobrému výběru obuvi patří jako samozřejmost péče o nohy. K základní hygieně patří též pravidelný peeling (odstranění ztvrdlé vrstvy kůže), aby chodidla zůstala pružná a měkká a nevznikaly v kůži defekty, které jsou pak branou plísňové infekce. Pečlivá péče o nehty zajistí zdraví nehtů a jeho okolí, které je také rizikovým místem pro uchycení a rozvoj plísně.
  • V případě, že dojde k rozvoji plísňové infekce (mykózy) nohou, je potřeba nevyčkávat a řešit infekci hned i při velmi malém ložisku. Plísňové onemocnění je přenosné a není-li léčené, snadno se šíří na další místa pokožky a může napadnout nehty. Léčba rozvinuté mykózy nehtů (onychomykóza) je běh na dlouhou trať, může trvat dlouhé týdny i měsíce a má vysokou pravděpodobnost návratu onemocnění. Léčba lokální mykózy je možná volně prodejnými protiplísňovými léčivými prostředky, a to ve formě krému nebo roztoku. Vždy je nutné pečlivě číst příbalový leták přípravku a nebo se poradit o svých potížích s lékárníkem v lékárně. Pro léčbu plísňového onemocnění kůže po celém těle nebo nehtů můžete použít například volně prodejný přípravek Exoderil®s účinnou látkou naftifin

Exoderil® krém a Exoderil® kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtete pozorně příbalový leták.

Zajímavá fakta a údaje

Zajímavá fakta a údaje

Je velmi důležité vědět, že jeden z

nejběžnějších způsobů šíření

plísňových infekcí je mezi

rodinnými příslušníky.1

1. Goldman, PLoS Pathog. 2014 Jun; 10(6): e1004105