Prevence

Pro svěží vykročení do jarních dnů

Nastává jarní období, kdy odkládáme uzavřenou a teplou zimní obuv a obouváme naše nohy do jarních bot. Jakmile teploty začnou stoupat výše, volíme boty s otevřenou špičkou nebo patou, které odhalují naše chodidla. A proto je potřeba věnovat nemalou péči našim nohám právě po zimním období, kdy byly uzavřené v teplých botách a punčochách nebo ponožkách.

Doporučení, jak pečovat o nohy, aby jejich kůže a nehty byly zdravé, platí po celý rok. Zima je však období, kdy jsou nohy často uzavřené v prostředí, které může vytvářet ideální podmínky podporující rozvoj plísňových infekcí – uzavřené boty, teplé ponožky nebo punčochy, pot. Je velmi důležité chodidlům věnovat pozornost pravidelně.

Pokud se na kůži nohou objeví například zarudlá místa, šupinovitého charakteru, která mohou svědit, nebo se objevují změny struktury nebo barvy nehtů, mohlo by se jednat o příznaky plísňového onemocnění.

Plíseň označovaná jako mykóza může mít rozmanité projevy na kůži i nehtech. Vždy je velmi důležité infekci podchytit včas a ihned léčit, neboť plísňové infekce se snadno šíří a jsou přenosné. Při nejistotě, zda se jedná o projev mykózy, je ideální konzultovat situaci s lékárníkem, případně lékařem. Mykóza se dá v počátečních fázích úspěšně léčit přípravky, které se nazývají antimykotika. Mnoho takových přípravků je volně prodejných. Důležitý je výběr správného antimykotického přípravku. Některé jen zastavují růst plísňových původců (fungistatické), některé dokáží původce plísní i ničit (fungicidní). Například léčivé přípravky s účinnou látkou naftifin, jsou určené k léčbě kožní a nehtové plísně a mohou zamezit dalšímu šíření infekce a přenosu na další místa kůže či nehty. Při včasném odhalení mykotického postižení a včasném zahájení léčby lze ušetřit měsíce zdlouhavé léčby a tím zmenšit i ekonomický dopad.

Existuje řada obecných doporučení pro prevenci plísňových onemocnění nohou

  • Pravidelná péče o nohy – pedikúra zbaví chodidla zatvrdlé odumřelé vrstvy kůže, pokožka zůstane pružná, měkká. Vhodné je též použití krémů ke zvláčnění kůže chodidel.
  • Zamezit dlouhodobému pobytu chodidel ve vlhku.
  • Vždy důkladná hygiena, správné vysušení chodidel včetně meziprstních prostor.

Exoderil® krém a Exoderil® kožní roztok jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu užití s účinnou látkou naftifini hydrochloridum. Čtete pozorně příbalový leták.

 

Zajímavá fakta a údaje

Zajímavá fakta a údaje

Je-li nehtová ploténka mykotickým

postižením deformovaná nebo jinak

poškozená, trvá velmi dlouho

(12 – 18 měsíců) než celá odroste.