Kožní plíseň

Co je kožní plíseň?

Kožní plísňová onemocnění jsou velmi častá a postihují zhruba 20 % celosvětové populacei. Častým projevem kožní plísně (mykózy) jsou svědivé vyrážky kdekoliv na těle, zejména pak mezi prsty nohou nebo záhyby kůže.

I když na plísně můžeme narazit v podstatě kdekoliv, pouze několik jejich druhů je patogenních pro člověka. Plísně, které jsou původci lokálních mykóz, parazitují na tkáních a výborně se jim daří například na vrstvách odumřelé kůže. Zejména mají v oblibě teplé a vlhké prostředí, jaké je mezi prsty nebo v kožních záhybech, anebo v místech kontaktu dvou povrchů kůže.

Jakmile plísňoví původci začnou působit na nějaké části kůže, rozvíjí se infekce a mobilizuje se imunitní systém organismu. V místě infekce vzniká zánětlivá reakce a mezi obvyklé známky zánětu patří svědění a zarudnutí, postižená místa mohou mít též suchý šupinovitý charakter. K léčbě mykotické infekce jsou určena takzvaná „antimykotika“, tedy přípravky s protiplísňovým účinkem.

Plísňová kožní onemocnění nejsou obvykle známkou nedostatečné hygieny a mohou postihnout kohokoliv.

Plísňové infekce

Mezi hlavní patogenní plísně, které způsobují zdravotní problémy u lidí, patří kvasinky a dermatofyty. Tyto plísně parazitují na keratinu, který je součástí kůže a nehtů. Jeden z běžných patogenních druhů kvasinek je Candida albicans, která může vyvolat plísňové infekce například v kožních záhybech, v místech takzvané vlhké zapářky. Onemocnění se označuje pojmem intertrigo. Kvasinková infekce postihuje ve zvýšené míře jedince s porušenou imunitní odpovědí – například diabetiky nebo nemocné léčené kortikoidy. Dalšími velmi častými původci plísňových onemocnění kůže jsou dermatofyty, které parazitují na kůži a nehtech. Způsobují plísňová onemocnění - dermatofytózy. Dermatofytóza postihující různé části kůže těla se nazývá tinea. Tinea se může nacházet na jakékoli kožní oblasti těla a podle toho se pak nazývá

Například:

  • Tinea corporis -způsobuje postižení libovolné části trupu. Nevyhýbá se ani dětem. Onemocnění je přenosné a velmi snadno se šíří. Například sdílením oblečení nebo ručníky.
  • Tinea inguinalis - způsobuje plísňové postižení kůže v tříslech a je příčinou nepříjemného a nežádoucího svědění.
  • Tinea capitis - způsobuje mykotické postižení kůže hlavy, projevující se například okrouhlými suchými svědivými ložisky.
  • Tinea pedis – plísňové onemocnění kůže nohou. Častěji je postižena ploska nohy, ale výskyt mykotických ložisek se může objevit kdekoli. Nejčastější lokalizací jsou meziprstní prostory, odtud se velmi snadno šíří též na nehty.

Tinea pedis je častým plísňovým postižením. Riziko nákazy se vyskytuje zejména ve veřejných společných prostorách, kde je vlhko a teplo - plovárnách, tělocvičnách nebo na jiných místech se společnými šatnami a sprchami. Nákaza plísňovým onemocněním však nehrozí pouze mimo domov. Přenos mykotického onemocnění může být i mezi rodinnými příslušníky, trpí–li jeden člen mykózou a sdílí s ostatními například přezůvky nebo ručníky.

Jsou lokální plísňová onemocnění závažná?

Jedná se o infekční onemocnění kůže nebo nehtů, které vyvolávají patogenní plísně. Infekce vyvolává zánět v postižené oblasti a jeho okolí, může dojít k poškození celistvosti kůže a následné superinfekci například bakteriemi. V případě, že příznaky přehlížíme, rozsah onemocnění se zvětšuje, dochází k šíření a dalšímu poškozování kůže nebo nehtů. Nehty jsou deformovány a při postižení nehtového lůžka může jít o nevratný proces a k odloučení nehtu. Příznaky onemocnění mohou mít i vážnější charakter, mohou být i bolestivé. Není-li mykóza včas rozpoznána a léčena, její léčba může trvat týdny i měsíce a může docházet k návratu onemocnění.

 


  1. Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

 

Zajímavá fakta a údaje

Kožní plísňová onemocnění

jsou velmi častá a postihují zhruba

20% celosvětové populace.1

2 Hee Jung Yoon, et al. Epidemiol Health. 2014; 36: e2014017

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?

Jak nenechat plísňové infekce znepříjemnit léto