O přípravku Exoderil

Informace o plísních

Co je to plíseň?

Plísně jsou mikroskopické organismy, označované též jako mikroskopické houby, kam se řadí vláknité mikromycety a kvasinky. Existují stovky druhů plísní, které se vyskytují jak na neživých, tak na živých strukturách. Některé druhy plísní jsou prospěšné a využitelné (například v průmyslu, medicíně, potravinářství). Některé druhy jsou naopak nežádoucí a nebezpečné, například plísně na stěnách, potravinách. Existují také druhy plísní, které napadají lidský organismus a vyvolávají onemocnění zvané mykóza. Toto onemocnění může mít buď lokální charakter (lokální mykóza), kdy plíseň parazituje na kůži, nehtech nebo sliznicích, nebo dojde k rozšíření původců plísní v organismu, kde mohou napadat různé tkáně a orgány, pak se jedná o celkovou mykózu. Lokální mykotické onemocnění kůže a nehtů se vyskytuje velmi často.

Lokální plísňové postižení kůže se nazývá odborně dermatomykóza, postižení nehtů onychomykóza. Mezi hlavní patogenní původce postihující kůži a nehty patří dermatofyty a některé kvasinky, například Candida albicans

Lokální plísňové infekce – lokální mykózy

  • Lokální mykózy jsou nepříjemným a často se vyskytujícím onemocněním.
  • Mohou postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku, ale nemusí však být známkou nedostatečné hygieny.
  • Pro šíření a rozvoj plísňové infekce je ideální teplé a vlhké prostředí, často se vyskytuje v místech, kde bývá kůže dlouhodobě vystavená vlhkosti a zapaření – proto je nejčastějším výskytem mykóz pokožka a nehty nohou.
  • Dermatomykóza se však může vyskytnout i na jakémkoli jiném místě kůže celého těla. Výjimkou není výskyt například v ovlasené nebo ochlupené oblasti kůže. Projevy plísňového onemocnění kůže jsou velmi rozmanité a nemusí být na první pohled odlišitelné od jiných kožních onemocnění. Velmi častými příznaky jsou svědění, začervenání, suchá ložiska se šupinatěním nebo naopak zánět a mokvající ložiska, zejména jsou-li druhotně infikovaná bakteriemi.
  • Projevy plísňového onemocnění nehtů jsou též velmi zřetelné, nehet může měnit strukturu, barvu, ztrácí lesklý a hladký povrch, objevuje se lomivost a štěpivost nehtů. Při neléčené onychomykóze dochází k deformaci až odloučení nehtové ploténky od nehtového lůžka. Při plísňovém onemocnění nehtů na nohou bývá obvykle postižena v různém rozsahu i okolní kůže prstů a meziprstních prostorů. Vždy je důležité při léčbě myslet i na okolní oblasti kůže.
  • Zásadním krokem při plísňovém postižení jakékoli části kůže nebo nehtů je co nejrychleji zahájit léčbu, aby nedošlo k dalšímu šíření plísně. Plísňová onemocnění kůže i nehtů jsou infekčním a přenosným onemocněním.
  • V případě, že si nejste jisti, zda se jedná skutečně o plísňové onemocnění, je žádoucí poradit se v lékárně s lékárníkem nebo se svým lékařem.

Mohou být plísňové infekce nebezpečné?

Plísňové onemocnění neboli mykóza je infekční a přenosné onemocnění, které je ve svém počátku dobře léčitelné volně prodejnými léčivými přípravky s protiplísňovým účinkem, takzvanými ANTIMYKOTIKY. Pokud bude nemocný přehlížet příznaky plísňového postižení kůže nebo nehtů, onemocnění se bude dále rozšiřovat do okolí a poškozovat zasaženou oblast a jeho příznaky budou narůstat. Mykóza může postupně získat chronický charakter, jeho léčba bude mnohem delší, s větším ekonomickým dopadem a onemocnění se může vracet. Zároveň je nemocný zdrojem infekce pro své okolí.

Opatření, která mohou pozitivně ovlivnit léčbu plísňového onemocnění

Může být obuv zdrojem plísňové infekce?

Průvodce léčbou kožní plísně

Volba správné léčby plísně nehtů