
Informace o plísních
Co je to plíseň?
Plísně jsou mikroskopické organismy, označované též jako mikroskopické houby, kam se řadí vláknité mikromycety a kvasinky. Existují stovky druhů plísní, které se vyskytují jak na neživých, tak na živých strukturách. Některé druhy plísní jsou prospěšné a využitelné (například v průmyslu, medicíně, potravinářství). Některé druhy jsou naopak nežádoucí a nebezpečné, například plísně na stěnách, potravinách. Existují také druhy plísní, které napadají lidský organismus a vyvolávají onemocnění zvané mykóza. Toto onemocnění může mít buď lokální charakter (lokální mykóza), kdy plíseň parazituje na kůži, nehtech nebo sliznicích, nebo dojde k rozšíření původců plísní v organismu, kde mohou napadat různé tkáně a orgány, pak se jedná o celkovou mykózu. Lokální mykotické onemocnění kůže a nehtů se vyskytuje velmi často.
Lokální plísňové postižení kůže se nazývá odborně dermatomykóza, postižení nehtů onychomykóza. Mezi hlavní patogenní původce postihující kůži a nehty patří dermatofyty a některé kvasinky, například Candida albicans
Lokální plísňové infekce – lokální mykózy
- Lokální mykózy jsou nepříjemným a často se vyskytujícím onemocněním.
- Mohou postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku, ale nemusí však být známkou nedostatečné hygieny.
- Pro šíření a rozvoj plísňové infekce je ideální teplé a vlhké prostředí, často se vyskytuje v místech, kde bývá kůže dlouhodobě vystavená vlhkosti a zapaření – proto je nejčastějším výskytem mykóz pokožka a nehty nohou.
- Dermatomykóza se však může vyskytnout i na jakémkoli jiném místě kůže celého těla. Výjimkou není výskyt například v ovlasené nebo ochlupené oblasti kůže. Projevy plísňového onemocnění kůže jsou velmi rozmanité a nemusí být na první pohled odlišitelné od jiných kožních onemocnění. Velmi častými příznaky jsou svědění, začervenání, suchá ložiska se šupinatěním nebo naopak zánět a mokvající ložiska, zejména jsou-li druhotně infikovaná bakteriemi.
- Projevy plísňového onemocnění nehtů jsou též velmi zřetelné, nehet může měnit strukturu, barvu, ztrácí lesklý a hladký povrch, objevuje se lomivost a štěpivost nehtů. Při neléčené onychomykóze dochází k deformaci až odloučení nehtové ploténky od nehtového lůžka. Při plísňovém onemocnění nehtů na nohou bývá obvykle postižena v různém rozsahu i okolní kůže prstů a meziprstních prostorů. Vždy je důležité při léčbě myslet i na okolní oblasti kůže.
- Zásadním krokem při plísňovém postižení jakékoli části kůže nebo nehtů je co nejrychleji zahájit léčbu, aby nedošlo k dalšímu šíření plísně. Plísňová onemocnění kůže i nehtů jsou infekčním a přenosným onemocněním.
- V případě, že si nejste jisti, zda se jedná skutečně o plísňové onemocnění, je žádoucí poradit se v lékárně s lékárníkem nebo se svým lékařem.
Mohou být plísňové infekce nebezpečné?
Plísňové onemocnění neboli mykóza je infekční a přenosné onemocnění, které je ve svém počátku dobře léčitelné volně prodejnými léčivými přípravky s protiplísňovým účinkem, takzvanými ANTIMYKOTIKY. Pokud bude nemocný přehlížet příznaky plísňového postižení kůže nebo nehtů, onemocnění se bude dále rozšiřovat do okolí a poškozovat zasaženou oblast a jeho příznaky budou narůstat. Mykóza může postupně získat chronický charakter, jeho léčba bude mnohem delší, s větším ekonomickým dopadem a onemocnění se může vracet. Zároveň je nemocný zdrojem infekce pro své okolí.